Články

Váš dom s použitím lícového muriva bude mať nezameniteľný, originálny vzhľad s maximálnou úžitkovou hodnotou a vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. To všetko pri zachovaní maximálnej priepustnosti pár stenou. Tehlové fasády sú ekologické, recyklovateľné, bez akýchkoľvek chemických prísad alebo farbív. Fasády a steny z lícových tehál a obkladových pásikov sú bezúdržbové.

Pokiaľ chcete pri stavbe použiť lícové tehly, je nutné počítať s týmto riešením už v prvých návrhoch domu. Využijete tým naplno unikátne tepelnoizolačné vlastnosti materiálu aj celkovej konštrukcie stavby.

Obkladové pásiky sú veľmi výhodným riešením. Môžete ich použiť na novostavbách aj pri rekonštrukciách existujúcich objektov, pretože sa lepia rovno na vonkajšie či vnútorné steny a nevyžadujú samostatné základy. Tehlové pásiky sú vhodné aj pre použitie v kombinácii so zatepľovacím systémom. Výrazne zlepšujú jeho parametre aj odolnosť voči vonkajším vplyvom - napríklad proti vtáctvu.

Jedinečnému a originálnemu výslednému vzhľadu realizácie z lícového muriva dochádza použitím úplne prírodných hlín a spôsobom výroby (Vznikajú drobné povrchové a farebné odlišnosti, ktoré sa najmä u razených tehál vyžadujú.).

Podrobnosti a špecifiká technológie výroby nájdete v sekcii Montáže.

 

Okolie vášho domova, najmä prístupové a príjazdové cesty si zaslúžia rovnakú starostlivosť ako dom samotný. Tehlové dlažby spľňajú tie najvyššie nároky na kvalitu a bezúdržbovosť, aké môžete dosiahnuť a dodávajú vášmu bývaniu aj jedinečnosť a estetickú kvalitu. Dlažba z tehál sa hodí do exteriérov aj do interiérov, kde je možné využiť jej unikátne vlastnosti a originálny vzhľad. Ide o úplne prírodný nadčasový produkt, ktorý sa využíva po stáročia a je významným architektonickým prvkom, ktorý ovplyvní celkový ráz vášho bývania.

Prípravu podložia a potrebné informácie o pokládke nájdete v sekcii Montáže.

Prehľadnú tabuľku porovnania vlastností tehlovej a betónovej dlažby, podrobnosti a špecifiká technológie výroby nájdete v sekcii Montáže.

"Porovnanie vlastností tehlových dlažieb BRICKLAND a bežných betónových dlažieb."

obalka srovnani vlastnosti cihelnych dlazeb BRICKLAND a bezne betonove dlazby

 

Prípravu podložia a potrebné informácie o pokládke nájdete v sekcii Montáže.

Dokonalé bývanie tvoria detaily. Ako veľmi vhodný a vyhľadávaný doplnok preto dodávame keramické krycie prvky. Používajú sa najmä na múriky, stĺpiky a parapety. Zásadnou funkciou keramických krycích prvkov je odvod vody a zabraňovanie zatekaniu vody do muriva, v čom sú vďaka svojej konštrukcii a použitému materiálu bezkonkurenčné. Sú estetické a zároveň praktické. Keramické striešky a parapety sú materiálovo a rozmerovo prispôsobené pre jednoduché použitie s lícovými tehlami. Dodávané farebné varianty vhodne dopĺňajú konštrukčné detaily domu aj okolia z lícového muriva a dodávajú mu jedinečný osobitý ráz. Praktickou stránkou, ktorú oceníte je farbostálosť, ľahká umývateľnosť, vysoká mrazuvzdornosť, minimálna nasiakavosť a vysoká odolnosť.

Hlavice stĺpikov a keramické krycie dosky vám ponúkame v 4 farebných variantoch: béžová, starošedá, modrá a tehlovo červená.

 

 

Murovanie lícových tehál alebo montáž obkladových pásikov, majú svoje špecifiká. Pre čo najlepší výsledok je nutné používať tie správne kvalitné materiály. Materiály Quick Mix a Brick Mix spĺňajú najvyššie nároky a sú vyrobené na základe mnohoročných skúseností s lícovým murivom a rešpektujú tie najmodernejšie stavebné postupy.
Je treba brať do úvahy, že škára tvorí zhruba 15% viditeľnej plochy fasády a preto je výberu farby škárovacej hmoty (v prípade lícových tehál malty) venovať rovnakú starostlivosť ako výberu lícovej tehly alebo tehlového pásiku.

VÝHODY POUŽITIA ŠPECIÁLNYCH MÁLT

 • Schopnosť špeciálnej malty viazať vodu robí maltu plastickejšou, tá sa ľahšie a rýchlejšie spracováva.
 • Celoplošné vyplnenie škár maltou zamedzuje vzniku dutín a prázdnych miest, čím sa zvyšuje odolnosť škár pred účinkami dažďa.
 • Plnohodnotné spojenie medzi maltou a tehlou zabraňuje vzniku porúch a vylučuje následné opravy.
 • Odpadá časovo náročné namáčanie savých tehál.
 • Nevznikajú žiadne dodatočné náklady na čistenie pohľadového muriva. Nevzniká takmer žiadny odpad.
 • Špeciálne malty obmedzujú vznik bielych výkvetov na lícových tehlách alebo obkladových pásikoch.
 • Upozorňujeme našich zákazníkov, že bežne dodávané stavebné lepidlá nie sú svojimi vlastnosťami určené pre lepenie tehlových pásikov.

 

 

 

Produkty BRICK MIX

 

Lícové tehly - jedna malta v rôzných farbách

Pri murovaní pohľadového muriva maltami sa muruje a škáruje súčasne. Malta sa nanáša v hrubšej vrstve, než je pri murovaní obvyklé - cca 1cm. Murivo musí byť vymurované na maltu o pevnosti v tlaku ≥5 MPa. Pri usadzovaní tehly je malta vytlačená zo škár zrezaná lyžicou a po zavädnutí finálne upravená. Pri tomto spôsobe murovania odpadá následné škárovanie, šetria sa mzdy a náklady na nájom lešenia, škára je homogénna a vylučuje drolenie malty. Pretože ide o pohľadovú časť stavby, doporučujeme, aby bola práca vykonávaná iba skúsenými pracovníkmi.

brickland skladba steny lepidla licove cihly

 


Obkladové pásiky - nosná jadrová omietka, lepiaca zmes, škárovacia hmota v rôznych farbách

Tehlové pásiky sa podľa povrchu aplikujú buď na stenu alebo na zatepľovací systém. Pre aplikáciu na stenu bez zatepľovacieho systému - napríklad v interiéroch je vhodné podklad urovnať do roviny kvalitnou nosnou jadrovou omietkou s potrebnými parametrami (najmä vysokou únosnosťou). Pre nalepenie tehlových obkladových pásikov (keramických obkladových pásikov alebo umelých kameňov) sa používa špeciálna flexibilná lepiaca zmes s garantovanou únosnosťou. Posledným krokom je vyplnenie škár škárovacou hmotou, ktorá sa vyrába v rôznych farebnostiach a vyberá sa podľa požiadaviek celkového farebného vyznenia fasády.

brickland skladba steny lepidla obkladove pasky brickland skladba steny lepidla obkladove pasky zateplovaci system

Brickland ako špecialista na lícové murivo dodáva aj kompletný sortiment doplnkov potrebných pre kompletnú a správnu realizáciu stavby a následnú starostlivosť a údržbu.

Úplne základným sortimentom sú kvalitne a podľa statického výpočtu presne na mieru vytvorené preklady s použitím zvoleného lícového muriva. Štandardom sú rohové pásiky, ktoré môžu mať na želanie aj iný uhol ako 90°. K mnohým druhom tehál sa predávajú rôzne tvarovky - teda tehly v inom ako klasickom tvare (napríklad skosené, alebo oblúkové). Prácu, najmä drobným remeselníkom môžu spríjemniť užitoční pomocníci akými je napríklad škárovacia lopatka alebo škárovacie vrecko či sortiment chemických prípravkov pre údržbu, ošetrenie alebo čistenie lícových tehál a obkladových pásikov nezriedka s využitím najmodernejších nanotechnológií. Pre správnu montáž je potreba aj rôznorodé kotvy, hmoždinky, odvetrávacie lišty apod.

Upozorňujeme, že realizácie stavby z lícových tehál alebo obkladových pásikov by mali robiť profesionáli s dostatkom skúseností. Odporúčame vám objednať si montáž od našej spoločnosti BRICK, s.r.o. Tá vykonáva montáže lícových tehál, obkladových pásikov aj tehlových dlažieb po celej Českej republike aj na Slovensku, v Rakúsku, Nemecku, Chorvátsku, Rusku, Taliansku a v ďalších krajinách za použitia materiálov, ktoré dodáva BRICKLAND SK, s.r.o., ale aj iní výrobcovia či predajcovia. Viac informácií nájdete na špecializovaných internetových stránkach www.licovecihly.cz.

So všetkými otázkami sa obracajte na našich obchodno-technických zástupcov, ktorí vám na ne ochotne odpovedia.

 

Štandardný postup činností pred/pri realizácii stavieb z lícového muriva:

 • Výber vhodných stavebných materiálov.
 • Rozmeranie stavby tak, aby pri montáži nedochádzalo k vzniku dorezávok, odseknutých kúskov tehál-pásikov, širokých vyrovnávacích škár apod. Už pri zameraní je zohľadnené osadenie parapetov alebo prekladov. Zameranie stavby zaisťuje minimálny prerez a straty na materiáli.
 • Zhotovenie položkového rozpočtu na výstavbu, kde sú uvedené všetky materiály, ev. práce tak, aby realizácia mohla byť dokončená bez ďalších príplatkov a nadpráce.
 • Staticky odpovedajúce zaistenie výroby prekladov, návrhy nosných prvkov kotvenia.
 • Dopravu všetkých materiálov na stavbu.
 • Odbornú montáž tepelnej izolácie (minerálnej vaty, polystyrénu) vrátane úchytových prvkov.
 • Montáž všetkých príslušných prvkov obvodového muriva - tehly, pásiky, preklady, izolácie, murovanie a škárovanie tehál jednokrokovou maltou, lepenie a škárovanie pásikov, nosného kotvenia a spôn, parapetov, tvaroviek a ostatných detailov fasády.
 • Použitie príslušných vhodných maltových zmesí, lepidiel a škárovacích hmôt (aj farebných), ktoré spájajú požiadavky pre vonkajšie prostredie a použitia pre rôzne nasiakavé lícové tehly alebo obkladové pásiky.

BRICKLAND SK exclusive s.r.o.

vzorkovna - Hoste 24, 925 45
sklad - Hoste 25, 925 45
tel.: +421 315 547 003

 

 

kontaktná osoba: p. Ľubica Poláková
tel.: +421 918 762 117