A+ A A-

Rohové pásiky

Elegantné a štýlovo čisté vyriešenie rohov a hrán na fasáde - to je úloha rohových pásikov. Podľa účelu použitia je členíme do týchto základných kategórií:

Rohový pásik základný a skrátený

Rohový pásik priečny

Rohový pásik pozdĺžny

Uhlové rohové pásiky

 

Rohový pásik základný a skrátený
rohovy-pasek-zakladni rohovy-pasek-zkraceny

Základný rohový pásik sa používa pre oblepenie rohov stavby, ostenia okien a dverí, polepenie nadokenných prekladov. Pri použití týchto pásikov sa netvorí na hranách stavby výrazná zvislá škára a je veľmi ťažké rozoznať, že tehly sú nahradené obkladovými pásikmi. Obkladaná plocha pôsobí celistvým dojmom tehlového obkladu. Pohľadové plochy pásikov sú LxV a ŠxV. Vyrába sa zo všetkých typov razených tehál.

Skrátený rohový pásik plní rovnakú funkciu ako základný rohový pásik. Používa sa tam, kde nie je nutné dodržať základné rozmery rohového pásika a je možné použiť menší rozmer. Je výhodný najmä svojou cenou. Počet kusov v dodávke je však obmedzený. Tieto skrátené rohové pásiky je možné objednať iba spoločne so základnými rohovými pásikmi, a to maximálne rovnaké množstvo, ako je počet základných kusov.


Rohový pásik priečny
rohovy-pasek-pricny

Používa sa najmä ako tvarový doplnok pre oblepenie nadokenného prekladu alebo parapetu, keď potrebujeme využiť dĺžku dlhšej strany pásikov pre zakrytie otvoru medzi prekladom a oknom alebo potrebujeme plasticky zvýrazniť presahujúci parapet z fasády. Dlhšia plocha tohto pásiku je farebne zhodná, povrch nie, jedná sa o technologickú stranu. Pohľadová plocha tohto pásiku je ŠxV. Vyrába sa zo všetkých typov razených tehál.

 

Rohový pásik pozdĺžny
rohovy-pasek-podelny 

Používa sa najmä pre oblepenie nadokenného prekladu, aby väzba pásikov zostala v behúňovom prevedení - efekt tzv priebežného prekladu. Pohľadová plocha tohto pásiku je LxV. Spodná plocha pásiku LxS je farebne zhodná, povrch nie, jedná sa o technologickú stranu. Vyrába sa zo všetkých typov razených tehál.


Uhlové rohové pásiky
rohovy-pasek-uhlovy-vnitrni rohovy-pasek-uhlovy-vnejsi 

Sú k dispozícii pre vonkajšie a vnútorné uhly steny 45 °. Vyrába sa lepením zo všetkých typov pásikov razených a z ťahaných pásikov od sily 12 mm. Na lepenie je použitý špeciálny mrazuvzdorný pevný tmel, ktorý je v podobnom farebnom prevedení podľa použitého pásiku. Tieto pásiky výrazne urýchľujú montážne práce, pri lepení odpadá pracné ručné zrezávanie jednotlivých pásikov a vzniknutá zvislá škára farebne zodpovedá farbe pásikov. Pri montáži je možné pre vznik väzby každý druhý kus obracať "hore nohami", ale pre lepší vzhľad a zachovanie štruktúry steny je vhodné objednať rovnaký počet pravého a ľavého prevedenia. K vytvoreniu presnej väzby možno jednotlivé strany uhlového pásiku bez problémov krátiť uhlovou brúskou s diamantovým kotúčom. Na zákazku je možné vyrobiť aj iné uhly v rozmedzí 20 ° až 85 °.

CZE SK GB IT RU