Prev Next

Väzby tehál


Správne postupy pri stavbe murovaných konštrukcií

Kreatívne použitie väzby muriva s/bez tehál kontrastných alebo doplnkových farieb môže výrazne ovplyvniť vzhľad budovy. V poslednom čase prevažovala behúňová väzba hlavne z dôvodu rýchlosti stavby dutých murovaných konštrukcií. Existujú však ďalšie tradičné metódy, ktoré je možné používať pre obohatenie oblastí muriva, pri ktorých je však potrebný väčší počet delených tehál.

Anglická väzba

vazba anglicka2012

Prestriedané rady väzákov a behúňov; uprostred každého behúňa je jeden väzák. Táto väzba je veľmi pevná.


Holandská väzba

vazba holandska2012V každom rade sú striedavo kladené tehly ako väzáky a behúne. Väzáky sú vždy umiestnené uprostred nad a pod behúňom. Táto väzba je o niečo slabšia než väzba anglická.


Ozdobná anglická väzba

vazba anglicka ozdobna2012Ide o alternatívnu verziu anglickej väzby, pri čom je po každom štvrtom až šiestom rade vložený rad väzákov. Podľa toho je tiež táto väzba slabšia.


Ozdobná holandská väzba

vazba holandska ozdobna2012Podobne ako pri ozdobnej anglickej väzbe aj tu bol pôvodne zámer dosiahnuť pevné steny, ktoré by mali elegantný vzhľad z oboch strán. Počet behúňov je zvýšený a v každom rade sú striedavo prekladané tri behúne jedným väzákom.


Behúňová väzba

vazba behounova2012Pôvodne išlo o jednoduché tehlové steny, pre ktoré sa zvolilo duté murivo, pretože vyžadovalo menej delenia.


Množstvo tehál na jednotlivé väzby

Na jeden štvorcový meter murovanej konštrukcie hrubej pol tehly je potrebný približne nasledujúci počet tehál:

Anglická väzba 86
Holandská väzba 77
Okrasná anglická väzba 72
Okrasná holandská väzba 67
Běhounová väzba 60

Anglická a holandská väzba je atraktívna pre múriky a oporné steny, kde je vyžadované iba jedno dobré líce. Behúňová väzba je najlacnejšia zo všetkých. Pre vytvorenie steny, ktorá má na oboch stranách pekné líce, sa vedľa seba postavia dve behúňové steny s plynulou maltovou škárou medzi nimi, pri čom sú tieto steny zviazané sponami. Počet variantov je možné jednoducho zvýšiť pomocou polenia tehál.

Číst dál...

Vzory vyskladania tehlových dlažieb

Tehlové dlažby BRICKLAND Vám prinesú nielen vysokú úžitkovú hodnotu, ale ponúkajú aj dostatočný priestor pre vyskladanie vybranej dlažby. Pri voľbe vzoru je užitočné rešpektovať niektoré odporúčania.


 

Vzor väzby a jeho smer majú veľký vplyv na vzhľad dláždenej oblasti.

Číst dál...
A+ A A-

CZE SK GB IT RU